In English
FundacjaWyspaProgress

OLIVER RESSLER - WIZJE POLITYCZNE: ŚWIAT OD NOWA - INAUGURACJA PROGRAMU ALTERNATIVA 2014

Jak, jeśli w ogóle, możemy zacząć od początku? Czy świat może zostać wyobrażony jako lepsze, uczciwsze, równorzędnie dostępne miejsce? Wyobraźnia to słowo zbyt długo zapomniane w myśleniu politycznym.

Instytut Sztuki Wyspa anonsuje pierwszą wystawę tegorocznego programu Alternativa Wizje polityczne: Świat od nowa Olivera Resslera, otwierająca się 29 kwietnia o godz. 19.00. Zamieszkały we Wiedniu artysta, z którym Wyspę połączyła już jej pierwsza wystawa w stoczni BHP w 2004 roku jest dla nas kluczową postacią kształtującą wyobrażenia o zagadnieniach takich jak alternatywne formy organizacji życia społecznego, ekonomicznego i ochrony środowiska. Pracując z Resslerem regularnie wiemy, że jest on artystą, który poprzez swoją postawę, zaangażowanie i pole zainteresowań jest dla nas stałym punktem odniesienia. Jak możemy się zorganizować jako obywatele i mieszkańcy? Jaka jest nasza relacja do pola władzy? Jakie powiązania ekonomiczne i zależności ograniczają nasze działanie? W jaki sposób wszystkie te okoliczności mogą być przemyślane na nowo? Od połowy lat 90 Ressler podróżuje po świecie badając, uczestnicząc, dokumentując i upowszechniając alternatywne wobec głównego nurtu modele organizacji wspólnoty, jej ekonomii, form protestu i zagadnień środowiskowych.

Tą pierwszą dużą wystawą przeglądową w Polsce Ressler powraca do Wyspy aby zaprezentować projekty indywidualne i zrealizowane we współpracy, które dają nam wgląd w istotę kilku ważnych ruchów społecznych będących odpowiedzią na globalny kryzys ekonomiczny. Prezentuje też prace o brutalnym zaprowadzeniu neoliberalnego porządku w krajach postkomunistycznych oraz szerokie rozważania nad demokracją. Wreszcie stawia szereg pytań na temat przemocy i oporu, zagadnień, którym trzeba przyglądać się na nowo w bieżącej sytuacji politycznej.

Wystawa Resslera odbywa się w całym budynku Wyspy. Na parterze artysta przedstawia pięć prac, które przywołują globalny kryzys ekonomiczny i finansowy, oddłużenie banków ze środków publicznych, surowe ograniczenia ekonomiczne i ich konsekwencje społeczne. Dwie prace zajmują się formami oporu wobec form rozwiązywania problemu kryzysu: trzykanałowe video-instalacja Take The Square (2012), oparte na rozmowach pomiędzy aktywistami na placach i w ruchach okupacyjnych w Madrycie, Atenach i Nowym Jorku, które Ressler zainicjował i sfilmował oraz jego najnowszy film In the Red (2014, współreżyserowany z Aną Pečar), na temat Strike Debt, organizacji, która powstała z ruchu Occupy Wall Street w Nowym Jorku. Na piętrze Ressler pokazuje 9 filmów powstałych w latach 2002-2013, niektóre z nich we współpracy z partnerami takimi jak Dario Azzelini i Zanny Begg, które opowiadają o ruchach alter-globalistycznych, zmianach politycznych w Wenezueli, globalnym ociepleniu oraz problemach transformacyjnych w dawnych republikach sowieckich. Wszystkie te filmy związane są z określonymi formami walki, oporu i organizacji.

Wystawę można oglądać do 15 czerwca 2014.
Kuratorka: Aneta Szyłak


Na otwarciu wystawy książka Olivera Resslera Alternatywne Ekonomie, Alternatywne Społeczeństwa wydana przez Wyspę będzie dostępna w specjalnej cenie zniżkowej. Książka ta przedstawia różnorodne formy alternatywnego podejścia do spraw ekonomicznych i społecznych i stanowiące reakcję na system kapitalistyczny. Książka zawiera wstęp autorstwa  Anety Szyłak, esej Gregory`ego Sholette`Questions form an Artist Who Speaks (and Reads, Writes, Thinks, and Acts)/Pytania od artysty który przemawia (a także czyta, pisze myśli i działa) oraz 16 tekstów opierających się na transkrypcjach wywiadów zarejestrowanych w formie video, przeprowadzonych na potrzeby projektu przez Olivera Resslera między 2003 a 2007 rokiem.

Alternativa 2014 to wielomiesięczny program wystaw i wydarzeń realizowany w tym roku pod hasłem Błędnik Codzienności, w którym przyglądamy się praktykom życia codziennego przenikającym poprzez systemowe ograniczenia i restrykcje.

Alternativa 2014 powstają we współpracy między Instytutem Sztuki Wyspa/Fundacją Wyspa Progress a Miastem Gdańskiem. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem Alternativa jest Grupa Azoty SA.

© 2023 Fundacja Wyspa Progress
FacebookInstagram