FundacjaWyspaProgress

NOC MUZEÓW W ISW

Przeżyj Noc Muzeów w Stoczni Gdańskiej! Instytut Sztuki Wyspa zaprasza na nocne peregrynacje. Nasze podwoje uchylone zostaną między godzinami 14:00 a 00:10 dnia następnego. Dla gości udostępniona zostanie nowo otwarta wystawa OIivera Resslera - Wizje Polityczne: Świat od nowa.  Osobne atrakcje przygotował też znajdujący się na parterze ISW Klub Buffet.

Tej Nocy pokazujemy także film Elżbiety Goldman, polskiej artystki zamieszkałej w Izraelu. Film „Pogranicza” jest częścią instalacji wykonanej jako projekt doktorski na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Artystka przenosi dziecięcą zabawkę drejdla, zwanego w Polsce bączkiem, z dotykalnego, materialnego świata w obszar medium video. Jak sama pisze o swojej pracy: Inspiracją do pracy stało się zetknięcie z dwoma różnymi światami, dwoma różnymi czasami. Jeden przedstawiał obraz mocno zakurzonych opowieści zasłyszanych w dzieciństwie. Pachniał pustynią, kurzem przewracanych stron opowieści o biblijnych bohaterach, rodzynkami, szabasowymi świecami i smutkiem za czymś co odeszło. Drugi świat to wszystko co się wokół mnie działo. Oba światy naznaczone były cyklicznością mijających pór roku i świąt. Mówiono mi, że „To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie.”

To uczucie zawieszenia między przeszłym, a teraźniejszym, mnie nie opuszcza. Postanowiłam powołać drejdla (zabawkę służącą do gry podczas święta Chanuka) na głównego aktora w mojej próbie znalezienia pogranicza między czasem przeszłym, a teraźniejszym, między tam i tu. Podstawą mojej instalacji są wspomnienia, które jawią się jako czas przeszły, zaklęty w postaciach osób, które odeszły. Przeszłość nakłada się na teraźniejszość. [...] Co roku w święto Chanuki, rozpoczynające się 25 dnia miesiąca ki¬slew, wprawia się w ruch drejdel. Drejdel nadal niesie to samo przesłanie ("wielki cud zdarzył się tam-tutaj").


Projekcja w pętli w sali konferencyjnej Instytutu Sztuki Wyspa

Tej nocy nie śpijmy!

© 2023 Fundacja Wyspa Progress
FacebookInstagram