In English
FundacjaWyspaProgress

ART LAB Wyspa/Fundacja Wyspa Progress

Nowe miejsce Fundacji Wyspa Progress znajduje się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. ART LAB Wyspa ulokowany na hektarowej działce, składa się  z biura, biblioteki, archiwum i kolekcji Fundacji Wyspa Progress oraz z Pracowni Pobytowej, w ramach której realizujemy program Artist-in-Residence. Nasze miejsce jest po części eksperymentalnym ARTLABEM, który z jednej strony będzie poszukiwał mistrzów powiązań pomiędzy sztuką a nauką, z drugiej zaś co ważniejsze EKOLOGICZNEJ POSTAWY WOBEC NATURY I EKOSYSTEMU.

Cele te chcemy realizować poprzez stosowanie postawy krytyczno-badawczej przedefiniowującej dychotomię NATURA> <KULTURA oraz technik artystycznych z obszaru tzw. „Mokrych mediów”, biomediów oraz wersji narzędzi artystycznych. W tym celu zapraszamy osoby zajmujące się rozwiązaniami, publikacje, podziel się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadzimy program pobytowy dla artystów i naukowców koordynujących warsztaty skierowane do różnych grup społecznych, które odbywają się w pracowni, na terenie ogrodu oraz w wybranych miejscach Wyspy Sobieszewskiej. 

Początki naszej aktywności w tym obszarze to kilkuletnia współpraca Fundacji z Pracownią Działań Transdyplinarnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Biologii i Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. 
Polegające na wykorzystaniu i realizacji projektów konceptualnych / w formie dowolnych technik / takich, które obejmują wybrane kultury bezpieczne tkankowe i komórkowe, roślin oraz zwierząt. Prace oparte na mokrych-biologicznych mediach, gdzie żywe obiekty są najczęściej prezentowane, a nie reprezentowane na formę sztuki krytycznie związanej z praktykami biotechnologicznymi poddana artystycznej refleksji. Współpraca - już początek w roku 2013 koordynatorka była dr. Anna Biała z Wydziału Biologii UG. Wstępne prace i konsultacje na pozwolenie grupy studentów na zorientowanie się w zasadach pracy w laboratoriach pozwoliłem też wypracować płaszczyznę komunikowania formy przedstawiania koncepcji bioartowskich projektów.

© 2024 Fundacja Wyspa Progress
FacebookInstagram