Po polsku
FundacjaWyspaProgress

ART LAB Wyspa/Fundacja Wyspa Progress

Nowe miejsce Fundacji Wyspa Progress znajduje sie na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. ART LAB Wyspa ulokowany na hektarowej działce składa  się z biura, biblioteki, archiwum i kolekcji Fundacji Wyspa Progress oraz z Pracowni Pobytowej w ramach której realizujemy program Artist-in-Residence . Nasze miejsce jest po części eksperymentalnym ARTLABEM, który z jednej strony będzie poszukiwał szczególnych powiązań pomiędzy sztuką  a nauką, z drugiej zaś co ważniejsze EKOLOGICZNEJ POSTAWY WOBEC NATURY I EKOSYSTEMU.

Cele te chcemy realizować poprzez stosowanie postawy krytyczno-badawczej przedefiniowującej dychotomię NATURA><KULTURA oraz technik artystycznych z obszaru tzw. „mokrych mediów”, biomediów oraz dostępnych narzędzi artystycznych i naukowych. W tym celu  zapraszamy osoby zajmujące się takimi rozwiązaniami, by mogły podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadzimy program pobytowy dla artystów i naukowców koordynujących  warsztaty  skierowane do różnych grup społecznych, które  odbywają się w pracowni, na terenie ogrodu oraz w wybranych miejscach Wyspy Sobieszewskiej. 

Początki naszej aktywności w tym obszarze to kilkuletnia współpraca Fundacji z Pracownią Działań Transdyscyplinarnych Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydziału Biologii i Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. 
Polegające na konsultacji i realizacji projektów konceptualnych / w formie dowolnych technik / oraz takich, które obejmują wybrane bezpieczne kultury tkankowe i komórkowe, roślin oraz zwierząt. Prace oparte na mokrych-biologicznych mediach, gdzie żywe obiekty są najczęściej prezentowane , a nie reprezentowane to forma sztuki krytycznie związana z praktykami biotechnologicznymi poddana artystycznej refleksji. Współpraca miała już początek w roku 2013 koordynatorka była dr. Anna Biała z Wydziału Biologii UG. Wstępne prace i konsultacje pozwoliły grupie studentów na zorientowanie się w zasadach pracy w laboratoriach pozwoliły też wypracować płaszczyznę komunikowania form przedstawiania koncepcji bioartowskich projektów.

© 2023 Wyspa Progress Foundation
FacebookInstagram